niedziela, 2 stycznia 2022

Wydawnictwo Rebel Gra Kroniki zamku Avel - Recenzja

 

Zapraszam na recenzję gry „Kroniki zamku Avel”, którą otrzymałam od Wydawnictwa Rebel.

Zaczynamy od umieszczenia na stole toru Księżyca. Następnie kładziemy żeton astrolabium na odpowiednim polu (zależy ono od ilości graczy). Kolejnym krokiem jest ułożenie kafli planszy oraz dołożenie do nich kafli bez oznaczenia (ile i jakie również zależy od ilości graczy). Wybieramy poziom trudności, tasujemy żetony małych potworów, które umieszczamy w stosie, zakryte obok planszy. Bierzemy 3 żetony z góry i umieszczamy je odkryte na kaflach startowych na każdym symbolu leża. Tasujemy pozostałe żetony potworów i kładziemy je w stosie (tak, aby nie były widoczne). Do worka wrzucamy żetony ekwipunku i mieszamy.
Każdy z graczy otrzymuje ilustrację bohatera, planszetkę i pionek bohatera, 5 znaczników wytrzymałości, 3 znaczniki wykorzystania ekwipunku. Następnie każdy szykuje swojego bohatera. Kiedy wszystko jest gotowe pora zacząć grę.
Gra składa się z rund, które oznaczane są na torze Księżyca żetonem astrolabium. W zależności od liczby graczy ich liczba będzie różna. W swojej turze możesz wykonać do 2 spośród następujących akcji: ruch, walka, akcja miejsca, odpoczynek. Możesz wykonać tę samą akcję dwukrotnie. Ponadto możesz wymieniać ekwipunek z innymi graczami na tym samym kaflu. (dokładniejsze zasady znajdziecie na stronie wydawnictwa w instrukcji online).

Zacznę od tego, że zarówno przygotowanie do gry, jak i zapoznanie z zasadami wymaga od nas trochę czasu i skupienia. Gra nie należy do tych, której zasady zapamiętamy z parę chwil, jednak według mnie jest to plusem. Nie znudzi się za szybko, a za każdym razem odkrywamy ją jakby na nowo.

Sporym plusem jest fakt, że mamy wariant dla jednego gracza. Nie przypominam sobie innej, tak rozbudowanej gry, w której jest możliwe samodzielne granie.

Instrukcja bardzo dokładana co ułatwia korzystanie z niej. Wszystko jest napisane jasno i zrozumiale, co sprawia, że zasady nie są skompilowane do zrozumienia. Osobiście często sięgamy po nią podczas grania.

Wizualnie gra jest bardzo ciekawa. Każdy element dopracowany w najmniejszym szczególe, dość ładny, a przy tym wysokiej jakości. W grę graliśmy już wiele razy, a wszystkie elementy nadal wyglądają jak nowe.

Kroniki zamku Avel to gra, która zdecydowanie spełniła moje oczekiwania. Polecam na wspólne wieczory z mężem/żoną, przyjaciółmi, rodziną. Doskonała zabawa gwarantowana.


Moja ocena – 9\10


Serdecznie zapraszam na stronę Wydawnictwo Rebel oraz na FB


Kroniki zamku Avel

4 komentarze: