sobota, 10 października 2020

Prószyński i S-ka Książka pt.: „Miłość w Auschwitz. Edward Galiński, Mala Zimetbaum i uczucie silniejsze od śmierci" - Recenzja

 

Zapraszam na opinię o książce pt.: „Miłość w Auschwitz. Edward Galiński, Mala Zimetbaum i uczucie silniejsze od śmierci”, jaką otrzymałam od Wydawnictwa Prószyński i S-ka.


Mala jest żydowską dziewczyną, od początku niemającą łatwego życia. Chociaż miała wielkie możliwości, była zdolną dziewczynką, dobrze się uczyła, musiała zaprzestać naukę, aby zacząć pracować i pomóc w utrzymywaniu rodziny.
Edward jest Polakiem, więźniem politycznym. Choć nigdy nie powinno do tego dojść, połączyło ich Auschwitz i miłość, jaką przeżyli. Choć nie było łatwo, choć nikt nie myślał, że w takim miejscu można przeżyć coś pozytywnego, oni pokazali, że się da.

Historia prawdziwa, oparta na faktach, jednak zupełnie inna niż się spodziewałam. Liczyłam na książkę, którą będę czytała oczami bohaterów, która wywoła wiele emocji. Niestety taka nie była. W książce znalazłam masę faktów, dat, relacji naocznych światków. Według mnie to bardziej reportaż niż książka, jakiej można by się spodziewać po opisie.

Jeśli miałabym ją ocenić jako reportaż, to jest to dobra pozycja, pełna faktów, dat itp., czyli wszystkiego tego, czego szukałabym w takim reportażu. Ja jednak liczyłam na coś zupełnie innego i dlatego czuję się rozczarowana, opis książki mnie całkowicie zmylił. Czy polecam? I tak i nie. Polecam, ale tylko osobą które, sięgając po tę książkę, chcą poczytać reportaż na faktach, z datami, wspomnieniami naocznych światków i komentarzami autorki. Jednak jeśli ktoś szuka historii opisanej oczami bohaterów, z dialogami itp., książki, która przeniosłaby nas w tamte czasy i pozwalała przeżyć, to wszystko, co się działo, niestety to pozycja nie dla nich.Moja ocena – 4\10Serdecznie zapraszam na stronę Prószyński i S-ka oraz na FB


Miłość w Auschwitz. Edward Galiński, Mala Zimetbaum i uczucie silniejsze od śmierci

8 komentarzy:

 1. Uwielbiam tego typu książki i wczuć się w historię bohatera

  OdpowiedzUsuń
 2. chętnie przeczytam sama, przekonam sie czy warto

  OdpowiedzUsuń
 3. Czasami sięgam po literaturę faktu, warto!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciężko stwierdzić czy będzie fajna. Na pewno lepiej czyta się dialogami

  OdpowiedzUsuń
 5. Historia z życia wzięta na faktach , też warto poczytać .

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka wydaje się nie być łatwa ale coś w niej brakuje a mogłoby być inaczej...:)

  OdpowiedzUsuń
 7. książka o miłości w trudach obozu koncentracyjnego

  OdpowiedzUsuń