środa, 29 kwietnia 2020

Wydawnicwto Bez Fikcji Książka pt.: "Mengele. Anioł Śmierci z Auschwitz zdemaskowany" - ZAPOWIEDŹ

Porywający i szokujący portret doktora Josefa Mengele znienawidzonego nazistowskiego lekarza z okresu II wojny światowej przedstawiony przez człowieka, który brał udział w śledztwie mającym na celu ujęcie go i sprawienie, że wreszcie odpowie za zbrodnie, których się dopuścił.
Josef Mengele, jeden z największych zbrodniarzy wszechczasów, w międzynarodowej świadomości stał się symbolem zarówno zła nazizmu, jak i porażki wymiaru sprawiedliwości w powojennym świecie. Historyk David G. Marwell, bazując na nowych informacjach oraz źródłach, przeanalizował życie Mengele, od studiów do kariery naukowca. Opisał jego służbę w wojsku, jak również w obozie w Auschwitz, gdzie jego „selekcja” decydowała o życiu lub śmierci niezliczonej liczby niewinnych ludzi, a eksperymenty doprowadziły do traumy i śmierci kolejnych. Poznajemy także jego powojenne losy w Niemczech oraz Południowej Ameryce.

Autor opisuje też międzynarodowe poszukiwania Mengele z 1985 roku, które doprowadziły do miejsca na cmentarzu w Sao Paulo w Brazylii. Śledztwo wykazało, że w odnalezionym grobie leży ciało Mengele, jednak ten fakt nie przekonał ludzi, którym najbardziej zależało na jego śmierci.
Kim był ten człowiek? Dlaczego nie dosięgnęła go sprawiedliwość?
Na te pytania odpowiada David G. Marwell.

Niewiarygodna, otrzeźwiająca i bardzo szczegółowa”.
David Margolick, Wall Street Journal”
Tę książkę mógł napisać tylko David Marwell, który przez połowę swojego życia ścigał Josefa Mengele. Marwell stworzył znacznie więcej niż sam portret tego człowieka opisał bowiem szczegółowo jego wielokrotne ucieczki, liczne tożsamości, różne role, w które się wcielał, a także trwające trzydzieści cztery lata poszukiwania, intrygi polityczne oraz rozgrywki pomiędzy państwami, „łowcami nazistów” i służbami wywiadowczymi, które koniec końców znalazły grób Mengele. To fascynująca i niezwykle ważna opowieść”.
Michael Berenbaum, były dyrektor Instytutu Badań nad Holokaustem przy Amerykańskim Muzeum Pamięci o Holokauście
Ta błyskotliwie napisana książka jest po części biografią, po części zbiorem wspomnień, a przede wszystkim wybitnym osiągnięciem ukazującym nam człowieka ukrytego za fasadą mitów i pozwalającym zrozumieć jego ofiary, które miały wystarczająco dużo problemów, by odciąć się od swojej koszmarnej przeszłości”.
Richard Breitman, autor książki The Berlin Mission, emerytowany profesor American University
Niezmiernie wiarygodny głos w sprawie Mengele. Ta biografia prezentuje frapujący obraz zbrodniarza, potwora, symbolu nazistowskich prób przemodelowania świata. Powinien przeczytać ją każdy, kto chce zrozumieć istotę nienawiści będącej jądrem nazizmu”.
Abraham F. Foxman, dyrektor Centrum Badań nad Antysemityzmem przy Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego i emerytowany dyrektor Ligi Antydefamacyjnej

11 komentarzy:

 1. Całkiem ciekawa ksiazka chc chyba nie dla mnei

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę że to bardzo ciekawa książka zwłaszcza dla ludzi którzy się tym interesują

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo ciekawie zapowiada się

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak dla mnie to ogromnie interesująca propozycja 👍
  Jest w kręgu moich zainteresowań 😍

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka,która zdecydowanie nie należy do lekkich i łatwych.

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że warto przeczytać i zapoznać się z tą historią

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety przyznam iż ten gatunek literacki to nie moja bajka choć na pewno jest ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 8. ciekawi mnie biografia jednego z największych zbrodniarzy wszechczasów

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie mój klimat ale kto wie może by mnie zainteresowała po przeczytaniu kilku stron Dagmara Krajewska

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka trudna ..ale trzeba po nią sięgnąć

  OdpowiedzUsuń