środa, 15 grudnia 2021

Wydawnictwo NieZwykłe Książka pt.: "Czarne i białe" - Recenzja

 

Zapraszam na recenzję książki pt.: „Czarne i białe”, którą otrzymałam od Wydawnictwa NieZwykłego.

Maja pochodzi z góralskiej rodziny z tradycjami. Wszyscy, oprócz niej, są podporządkowani ojcu i bez słowa sprzeciwu zgadzają się z jego decyzjami. To on wybiera ich partnerów życiowych, to on decyduje, gdzie będą pracować i wiele więcej. Majka nigdy nie była posłuszna, na dodatek jest kobietą, a jej ojciec wolałby mieć tylko synów. Młoda kobieta nie ma łatwo, cotygodniowe spotkania podczas niedzielnego obiadu nie są miłe, a ona musi mocno zaciskać zęby, aby je wytrzymać. Jednak nie zamierza się poddawać, nie zamierza pozwolić, aby to ojciec układał jej życie i zmusił ją do wyjścia za mąż, za mężczyznę, którego on wybrał.
Podczas jednego z niedzielnych spotkań Maja dowiaduje się, że ojciec zabiera jej pensjonat „OKOŃ”. Jest to dla niej ogromny cios, to ona sprawiła, że tak dobrze prosperował, że był bardzo dochodowy. Włożyła w niego wiele pracy i serca, a teraz ma zarządzać nim jej brat, mężczyzna, który nie ma pojęcia jak dobrze zarządzać, ale robi, co ojciec chce i niebawem zostanie mężem zaakceptowanej dziewczyny. Natomiast ona została oddelegowana do „Jagody”, miejsca, które praktycznie nikt nie chce odwiedzać, które jest po prostu ruderą. Na szczęście udało się jej wynegocjować pieniądze na remont. Nie zamierza się poddawać, nie zamierza ustępować.
Kiedy wszystko jest gotowe, a pensjonat ponownie otwarty, braciszek znowu robi coś wbrew jej zgody. Ratując własną skórę, przyprowadza do niej gości, których pomylił rejestracje i to nie byle jakich. Wyglądają na groźnych, bezwzględnych, takich, z którymi nie warto zadzierać. Czy tacy naprawdę są? Jak Maja poradzi sobie z nowym pensjonatem? Czy „podniesie” „Jagodę” z dna? Czy jej ojcu uda się plan, jaki miał, wysyłając ją do tego pensjonatu? Co połączy Majkę i jednego z gości podesłanych przez brata?

Zacznę od tego, że nie przypominam sobie żadnej książki gdzie mamy górali i mafię w jednym. Mnie osobiście to połączenie bardzo się spodobało, coś nowego, innego, taki powiew świeżości. Historia Majki i … (sami odkryjcie kogo) była ciekawa i wciągająca, a zakończenie sprawiło, że ja już chcę tom drugi. Podczas czytania towarzyszyło mi wiele emocji. Może akcja nie była zbyt szybka, czy też pełna zwrotów, jednak ani trochę to nie przeszkadzało w czytaniu, a wręcz przeciwnie było pozytywne.

Główną bohaterką jest Majka, młoda kobieta odnosząca sukcesy w zarządzaniu pensjonatem, jednocześnie nieakceptowana przez rodzinę. Powinna się dostosować, wyjść za mąż i stać się prawdziwą Góralką tak jak chce tego ojciec. Jednak ona ma własne zdanie, własne plany i marzenia. Pomimo wielu przeciwności nie poddaje się, nie załamuje. To kobieta silna, uparta, mająca własne zdanie i niebojąca się go wyrażać.

„Czarne i białe” to pierwszy tom cyklu Góralka i mafioso. Bardzo mi się podobała i z niecierpliwością oczekuję kontynuacji. Polecam.


Moja ocena – 9\10


Serdecznie zapraszam na stronę Wydawnictwo NieZwykłe oraz na FB


Czarne i białe

4 komentarze: