czwartek, 8 kwietnia 2021

Wydawnictwo Novae Res Książka pt.: "Fatma. Moja arabska teściowa" - Recenzja

 

Zapraszam na opinię o książce pt.: „Fatma. Moja arabska teściowa”, jaką otrzymałam od Wydawnictwa Novae Res.





Życie Fatmy tak naprawdę nigdy nie było usłane różami. Od najmłodszych lat była uczona, gdzie jest miejsce muzułmańskiej kobiety. Co prawda jej ojciec był człowiekiem dobrym i w porównaniu do wielu innych mężczyzn w tej kulturze, swoją żonę i córki traktowała dość dobrze, jednak wybierając jej męża, nie trafił dobrze. Już w dniu ślubu Fatma przekonała się, jak będzie wyglądało teraz jej życie. Bita, upokarzana, nie miała prawa się odezwać, poskarżyć, miała prowadzić dom, spełniać zachcianki męża i rodzić dzieci, najlepiej synów (co niestety dla niej na początku się nie udawało). Kiedy rodzi się Muchtar, staje się jej ukochanym dzieckiem, z którym wiąże wielkie nadzieje, ma wielkie plany. Jednak chłopak dorasta, wyjeżdża na studia do Polski, gdzie się zmienia, wychodzi za mąż i płodzi syna. Fatma jest rozczarowana, a wszelką złość i frustracje przelewa na młodą żonę syna, stwarzając jej piekło w domu. Czy zaakceptuje synową? Czy odnajdzie swoje szczęście? Czy pozwoli synowi na własne życie, własne wybory?

Życie muzułmańskich kobiet nie jest proste. Mają wiele obowiązku, a praktycznie żadnych przywilejów. Mężczyzna w tej kulturze ma wszelkie prawa, może robić dosłownie, co chce z własną żoną i nikt w to się nie wtrąca. Osobiście nie potrafiłabym tak żyć i cieszę się, że urodziłam się w innej kulturze.
Historia w książce momentami jest smutna, momentami szokująca. Pokazuje jak kobieta niszczona i upokarzana przez lata, przelewa swoje negatywne uczucia na synową. Zamiast otoczyć ją opieką w obcym kraju, ona robiła wszystko, aby czuła się jak najgorzej, była nieszczęśliwa.

„Fatma. Moja arabska teściowa” to niecałe 170 stron, na których znajdziemy pełną emocji historię muzułmańskiej kobiety. Według mnie warto po nią sięgnąć i polecam.



Moja ocena – 8\10


Serdecznie zapraszam na stronę Wydawnictwo Novae Res oraz na FB


Fatma. Moja arabska teściowa

6 komentarzy:

  1. Super książka,może po nią sięgnę

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawa tematyka, warto sięgnąć po tego typu literaturę

    OdpowiedzUsuń
  3. Trudno uwierzyć, że tak mogą być traktowane kobiety. Niestety nawet w tych czasach się to zdarza. Straszne, ale prawdziwe...

    OdpowiedzUsuń
  4. Książka na pewno ma swój charakter.Historia o islamskich tradycjach i zwyczajach.pośród których znajduje się główna bohaterka.

    OdpowiedzUsuń