piątek, 9 października 2020

Wydawnictwo Novae Res Książka pt.: "Dorastanie w cieniu wojny" - Recenzja

 

Zapraszam na opinię o książce pt.: „Dorastanie w cieniu wojny”, jaką otrzymałam od Wydawnictwa Novae Res.

Bogdan ma sześć lat, jest mądrym i szczęśliwym chłopce. Mieszka z rodzicami i młodszą siostrą w Kowalu. Wynajmują dwa pokoje, z czego jeden mama przeznaczyła na sklep. Tata pracuje w wojsku. Wiodą dość stabilne, spokojne i na wysokim poziomie jak na tamte czasy życie. Wszystko zaczyna się zmieniać, gdy na horyzoncie pojawia się wojna. Najpierw tata zostaje wezwany i żegnają go, nie wiedząc, czy jeszcze wróci, później wkraczają Ruskie wojska i wprowadzają swoje rządy. Ojciec chłopaka cudem wraca do domu (tylko dzięki temu, że został ranny i trafił na lekarza, który wręczył mu przepustkę zezwalającą na powrót i dalsze leczenie w domu), a później dzięki znajomości dowiadują się, że mają niebawem zostać zesłani na Sybir. On, jako mały chłopiec nie za dużo z tego wszystkiego rozumie, rodzice starają się im nie mówić za dużo. Całą rodziną wyruszają w daleką i ciężką podróż, aby uniknąć zesłania na Sybir. Czy im się uda? Co będzie się działo po drodze?

Historia ciekawa, wciągająca. Wraz z małym chłopcem przeżywamy wszystkie wydarzenia, jego oczami poznajemy całą historię, wraz z nim przeżywamy jego dorastanie, w trudnych czasach wojennych. Książka wciąga, pokazuje ciężkie życie, jakie miały wtedy dzieci. Nie jest to książka pełna krwawych walk i moim zdaniem jest to jej ogromny plus.

„Dorastanie w cieniu wojny” to książka, która zdecydowanie mi się podobała. Czytało się ją bardzo szybko, a podczas czytania przeżywałam wszystko razem z Bogdanem – najpierw małym chłopcem, później dorosłym mężczyzną. Ze swojej strony polecam.


Moja ocena 7\10


Serdecznie zapraszam na stronę Wydawnictwo Novae Res oraz FB.


Dorastanie w cieniu wojny

10 komentarzy:

 1. Nawet bym po nią sięgnęła jeśli bym nie miała innej do poczytania Dagmara Krajewska

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie przepadam za takimi, ale czasem i takie warto przeczytac

  OdpowiedzUsuń
 3. Czasy wojny były ciężkie... Nie bardzo lubię takie książki, ale punkt widzenia jako dziecko w tamtych czasach może być interesujący.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię książkę o tematyce wojennej.Zawsze chętnie sięgam po takie lektury.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa tematyka życia w czasie wojny pokazana oczami dziecka. Lubię takie historie, pełne są emocji,wzruszeń

  OdpowiedzUsuń
 6. Z chęcią dowiem się czegoś więcej o losach bohaterów Lubię czytać książki o tej tematyce

  OdpowiedzUsuń
 7. Mieszkając w wolnym kraju nawet nie wyobrażam sobie żyć w obliczu wojny,aby moje dzieci kiedykolwiek spotkały się z taką sytuacją.Książka trudna ale mnie ciekawi. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. fajna książka ne jakieś tam proste romansidło

  OdpowiedzUsuń