środa, 11 marca 2020

Wydawnictwo Marginesy Książka pt.: "Podróż Cilki” - OPINIA


Zapraszam na opinię o książce pt.: „Podróż Cilki”, jaką otrzymałam od Wydawnictwa Marginesy.Podróż Cilki” to tom 2 cyklu Tatuażysta z Auschwitz. Tom 1 to książka pt.: „Tatuażysta z Auschwitz”.


Cilka przeżyła piekło w Auschwitz. Myślała, że to już koniec, że jej koszmar powracać będzie tylko w snach. Niestety bardzo się pomyliła. Miała tylko 16 lat, kiedy trafiła do Auschwitz, a tam chciała tylko przeżyć. Spodobała się wysoko postawionym ludziom, co stało się jej ratunkiem, a jednocześnie najgorszym koszmarem. Była ich zabawką, gwałcona, poniżana, skazana na bycie blokową w miejscu, gdzie trafiały kobiety przed pójściem do komory. Osobiście musiała zaprowadzić do wozu matkę, oddać ją na śmierć.
Armia Czerwona wyzwoliła więźniów, dla wielu była wybawieniem. Kobieta myślała, że również dla niej. Niestety tak się nie stało, została oskarżona, że dobrowolnie sypiała z wrogami i skazana na 15 lat łagru w Workucie.
Koszmar kobiety zaczyna się od nowa. Znowu musi walczyć o przetrwanie, odkryć nowe podkłady siły, by przeżyć w tragicznych warunkach, ciężkiej pracy, wśród ludzi którzy będą ją mieć za nic. Pośród tragedii, jaką przeżywa, poznaje ludzi, dzięki którym odzyskuje wiarę w dobro, zaprzyjaźnia się. Czy uda się jej przeżyć? Co przeżyje Cilka w obozie pracy? Kogo tam pozna? Czy poradzi sobie ze wspomnieniami z Auschwitz oraz nowym koszmarem?

Cilka jest kobietą, którą bardzo podziwiam. Pomimo tragedii, jaką przeżywa, troszczy się o innych. Kiedy udaje jej się dostać lepszą pracę, ukradkiem przynosi jedzenie innym kobietą. Bierze pod opiekę młodszą koleżankę, pomimo że sama jest bardzo młoda.

Historia zdecydowanie jest smutna, momentami szokująca. To, co ludzie przeżyli w tamtych czasach, jest tragiczne. Chyba nigdy nie zrozumiem, jak może jeden człowiek drugiego traktować jak śmiecia.

Moim zdaniem książkę zdecydowanie było warto przeczytać. Wywołuje wiele emocji, wciąga praktycznie od pierwszej, do ostatniej strony. Bohaterce mocno kibicowała i bardzo podobało mi się to, co przeczytałam w epilogu. Z wielką przyjemnością polecam.Moja ocena – 10\10


Serdecznie zapraszam na stronę Wydawnictwo Marginesy oraz na FB.


11 komentarzy:

 1. Aż sie prosi o przeczytanie

  OdpowiedzUsuń
 2. Poruszająca historia...uwielbiam tego typu książki!

  OdpowiedzUsuń
 3. Smutna historia aczkolwiek przeczytalabym

  OdpowiedzUsuń
 4. Z przyjemnością kiedyś przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapewne bardzo mocna i realistyczna książka,jak na razie nie dla mnie taki klimat.

  OdpowiedzUsuń
 6. idealna do poczytania na obecną dużą ilość czasu

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka o cierpieniu,wielkim smutku...Nie wiem Aniu czy do końca wzięłabym sobie na barki taką książkę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czekałam na tę książkę z niecierpliwością. Pierwszy to również nie należał do prostej literatury, o której da się szybko zapomnieć. Właśnie ten drugi tom już zamówiłam i czekam niecierpliwie

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytając recenzje już zakręciła mi się łezka w oku.. Bardzo chce przeczytać te książkę chodz już wiem że nie bedzis mi łatwo..

  OdpowiedzUsuń
 10. widać że książka wzbudziła ciekawość tutaj pań

  OdpowiedzUsuń