wtorek, 4 kwietnia 2017

AKCJA CZYTAM SOBIE Czytam sobie! Mogę być, kim chcę!

AKCJA CZYTAM SOBIE
Czytam sobie! Mogę być, kim chcę!

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, 2 kwietnia, ruszyła druga edycja Akcji Czytam sobie  promująca samodzielne czytanie wśród dzieci.

Hasło akcji  Czytam sobie! Mogę być, kim chcę!  zwraca uwagę na fakt, że doświadczenia, które wynosimy z czytania książek, pozwalają nam z większą pewnością siebie dążyć do realizacji marzeń i odkryć swoją przyszłą drogę zawodową. Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko odniosło w życiu osobisty i zawodowy sukces. Samodzielne czytanie to pierwszy i najważniejszy krok w tym kierunku!


Miłość do książek warto rozbudzać już od najmłodszych lat, ponieważ dzieci, które samodzielnie czytają, lepiej radzą sobie z nowymi sytuacjami, rozumieją relacje międzyludzkie, są pewniejsze siebie, a jednocześnie wrażliwe na innych. Książki pozytywnie wpływają również na kształtowanie się osobowości oraz ułatwiają realizację życiowych celów. Zachęcajmy dzieci do czytania
dla przyjemno
ści i dbajmy o to, aby książki stały się ich najlepszym przyjacielem. Pokazujmy dzieciom, ile radości daje czytanie!

Badania naukowców z Uniwersytetu Emory w Atlancie, pod kierunkiem prof. G. Bernsa, udowodniły, że podczas czytania pobudzane są te same fragmenty mózgu, które odpowiadają
za bod
źce dotykowe czy zapachowe. Przeczytana historia działa na czytelnika tak samo, jak gdyby przeżył on ją w rzeczywistości. Dlatego też sytuacje, przygody i emocje, z którymi stykają się dzieci w książkach,  sprawiająże są one pewniejsze siebie oraz bogatsze o przeżyte podczas lekturydoświadczenia. Śledząc losy bohaterów, młody czytelnik poznaje nowe wzorce zachowań oraz przygotowuje się na różne scenariusze zdarzeń.

Źródłem pomysłu akcji jest program wydawniczy Edukacyjnego Egmontu Czytam sobie wspierający dzieci w nauce samodzielnego czytania. Dotychczas wydano 54 tytuły na 3 różnych poziomach zaawansowania czytelniczego, autorstwa czołowych współczesnych polskich autorów
i ilustrator
ów.

W tegorocznej Akcji Czytam sobie wzięli udział m.in. Olga Bołądź, Mateusz Kusznierewicz, Wojciech Malajkat, Karolina Malinowska, Jakub Wons i Borys Szyc. Spot promujący samodzielne czytanie, w którym zobaczymy ambasadorów programu, będzie można obejrzeć w telewizji
i w Internecie.

Ważnym miejscem dla odbiorców będzie strona internetowa www.Czytamsobie.pl, na której można będzie znaleźć opinie ekspertów, materiały i scenariusze warsztatów, które pomogą
w nauce samodzielnego czytania, a także wypowiedzi ambasador
ów akcji.

Dlaczego według ambasadorów akcji warto czytać?
Głód przygód mam dzięki książkom i przez książkiŻycie przestaje być takie zwyczajne, kiedy czytamy. Gdy byłam dzieckiem, to moim ulubionym światem był świat książek. Może stąd moje zamiłowanie do filmu i do świata wymyślonego? Dzięki książkom jestem chyba po prostu wrażliwym człowiekiem, a to, że jestem aktorką, łączy się z moją wrażliwością i potrzebą opowiadania historii.                                                                                                                            Olga Bołądź, aktorka


Kiedy byłem mały i nauczyłem się czytać, zrozumiałem, że w książkach jest wszystko. Książki do dzisiaj są takim światem, który uwielbiam odwiedzać. Myślęże bez nich byłbym człowiekiem bez wyobraźni.
                                     Wojciech Malajkat, aktor


Zauważyłem, że w sporcie ważne jest czytanie. Poprawia koncentrację, skupienie, wyobraźnię. Czytałem w dzieciństwie i bardzo dużo na tym zyskałem.
                                                                                                    Mateusz Kusznierewicz, sportowiec

Ważne jest też to, żeby pokazać dziecku, że ono samo może wejść do świata książek i odkrywać ten wspaniałświat, jakim jest czytanie książek.
Karolina Malinowska, modelka

Książki wywołują cudowne uczucia! Cieszę sięże udało mi się mojej córce zaszczepić miłość
do ksi
ążek.
Borys Szyc, aktor

Dlaczego czytanie jest takie ważne? Do tegorocznej akcji zaprosiliśmy osoby wykonujące ciekawe zawody, ludzi z pasją, którzy czytali w dzieciństwie i są przekonani, że to właśnie czytanie pomogło im zrealizować życiowe plany. Książki zbudowały wyobraźnię dyrygentki Julii Chmielnik i pomogły osiągnąć zawodowy sukces pilotowi Marcinowi Michalakowi.

W muzyce książki są pewnym punktem odniesienia. Czasem studenci pytają mnie, skąd się bierze moja wyobraźnia. Myślęże wyobraźnię moją ukształtowały w największej mierze książki.
 Julia Chmielnik, muzyk

Do licznego grona ambasadorów akcji dołączyła w tym roku również Justyna Sobolewska.

Książki są drogążeby wejść w świat, którego nie znamy. Literatura wciąga nas, zmusza
do pewnego wysi
łku. Oczywiście może być czystą przyjemnością, może nas odrywać i zabierać
w krainy szcz
ęśliwe, ale też literatura często daje nam możliwość wejścia do czyjejś głowy, poznania innego świata. To jest pewien sposób poznawania rzeczywistości. Dla mnie jeden
z najwa
żniejszych.
Justyna Sobolewska, krytyk literacki

Akcja objęta jest honorowym patronatem Biblioteki Narodowej oraz Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego. Partnerem i wykonawcą akcji jest Bibliocreatio.

PRZYŁĄCZ SIĘ!


Działania w ramach Akcji Czytam sobie:

Czytelniczy SOS” – czat ekspercki dla rodziców, których dzieci mają problemy z samodzielnym czytaniem. Zapraszamy na profil akcji na Facebooku:
https://www.facebook.com/CzytanieToDziala/

Zachęcanie do czytania stanowi element uważnego i świadomego rodzicielstwa. Wydobywamy
z dziecka potencja
ł do samodzielności, do poczucia sprawczości, a to z kolei daje poczucie kontroli, a także bezpieczeństwa. Te wartości są fundamentem wewnętrznej równowagi emocjonalnej.
Anna Gruszka-Jędrasik, psycholog

Ludzie z pasją mogą zmieniać świat, a to książki otwierają im drogęJako rodzic chciałabym, żeby moje dziecko było mądre, szczęśliwe, żeby rozumiało innych, ale było jednocześnie pewne siebie. I myślęże jest na to recepta  czytanie!
Zofia Karaszewska, biblioterapeutka

Czytanie książek dla przyjemności wymaga wielu lat treningu, wiąże się bowiem z szeregiem wyrafinowanych procesów, które napędzają zrozumienie, analizę krytyczną oraz refleksję. Eksperci potrzebuję milisekund, żeby uruchomić ten proces; młody umysł potrzebuje lat, żeby je rozwinąć.
W wychowaniu czytelnik
ów ważne jest przede wszystkim wsparcie otoczenia rodzinnego
oraz zach
ęcanie dzieci do podejmowania wyzwania, jakim jest samodzielne czytanie. 
Sylwia Stano, kulturoznawczyni

Warsztaty Czytam sobie” to dodatkowa atrakcja dla dzieci i zachęta do samodzielnego czytania.
Terminy:
Warszawa  9 kwietnia, godzina 13:00  Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym,
Gdańsk  19 kwietnia, godzina 13:00  Biblioteka Manhattan w Gdańsku,
Krakó 24 kwietnia, godzina 12:00  Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.

Dzięki samodzielnemu czytaniu wcielamy się w różne fikcyjne postacie i zdobywamy prawdziwe doświadczenie. Budujemy swój obraz świata,  przyszłości oraz siebie już od małego  w fantazji!

Więcej informacji na www.czytamsobie.pl.

10 komentarzy:

 1. fajna akcja, mój mąż w pracy tez ma takie czytanie dzieł znanych ludzi :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytanie jest fajne. Moja 16 miesieczna córcia ma swoje książki i uwielbia je studiować ha ha ha przewraca kartki i czyta po swojemu ha ha ha

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubie czytac ewelina tkacz

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dobre przedsięwzięcie 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. świetna akcja, słyszę o niej po raz pierwszy

  OdpowiedzUsuń